راهنمای خرید

معرفی ضروری ترین لوازم آشپزخانه

آشپزخانهٔ کامل یعنی آشپزخانه‌ای که برایتان رفاه به همراه می‌آورد؛ یعنی در آن وسایل ضروری موجود است و برای پخت‌وپز غذاهای مختلف، همه‌چیز در دسترس‌تان قرار دارد. دانستن فهرست کامل وسایل ضروری آشپزخانه باعث می‌شود که این بخش از منزل را راحت‌تر آماده کنید. در مقالهٔ پیش رو از وسایل لازم برای هر آشپزخانه می‌خوانید. اگر می‌خواهید ازدواج کنید یا به فکر این هستید که زندگی را به‌تنهایی و مستقل شروع کنید، این راهنما می‌تواند در فرایند خرید و آماده‌سازی قلب خانه (همان آشپزخانه) به شما کمک کند.

نکات مهم در خرید لوازم ضروری آشپزخانه

برای آماده‌سازی آشپزخانه‌ای مناسب باید به فکر تهیه وسایلی باشید که کاربردی باشند و ازنظر شکل و ظاهر هم رنگ‌هایی خنثی داشته باشند. کاربردی‌بودن و کیفیت اشیا و وسایل مختلف، عمر استفاده از آنها را طولانی می‌کند. داشتن طرح و رنگی خنثی هم باعث می‌شود تا سالیانِ سال قابل‌استفاده باشند. مثلا در انتخاب رنگ سرویس ظرف‌ها و قابلمه‌ها دقت به خرج بدهید. اگر رنگی خاص انتخاب کنید یا به دنبال مُد باشید، بعد از چند سال وسایل‌تان خسته‌کننده خواهند شد. پس به رنگ، جنس، کیفیت و کاربرد اشیای آشپزخانه دقت زیادی داشته باشید. در ادامه، وسایل ضروری آشپزخانه را در دسته‌بندی‌های جداگانه مشاهده می‌کنید.

تجهیزات جانبی

این تصور غلط وجود دارد که برای داشتن چیزهای عالی پول زیادی لازم است. وقتی صحبت از انواع وسایل آشپزخانه عروس می‌شود، این درست نیست. شما می‌توانید لوازم آشپزخانه مدرن و جدید مورد نظر خود را داشته باشید بدون اینکه کاملاً بودجه خود را تخلیه کرده یا حساب بانکی خود را خالی کنید. اگرچه باید به این نکته کلیدی هم توجه کنید: شما باید وسایلی را پیدا کنید که کیفیت حرفه‌ای، ویژگی‌های خاص و نمایش زیبایی را به شما ارائه دهند بدون اینکه احساس کنید که اصلاً چیزی از دست شما نیست. از این گذشته، هرگز نباید احساس کنید لوازم خانگی شما هیچ چیز کمتری دارند. یعنی باید تمام مواردی که انتظار دارید را داشته باشد. در غیر اینصورت خرید مناسبی نداشته‌اید، و به زودی مجبور به هزینه دوباره خواهید شد.

لیوان‌ها و ظروف مخصوص نوشیدنی

خرید و انتخاب لیوان‌ها و ظروف مخصوص نوشیدنی‌های مختلف هم مهم است و دقت می‌طلبد. فنجان‌ها، گیلاس‌ها و لیوان‌های بلند و کوتاه می‌توانند در مواقع مختلف به کمک‌تان بیایند و میزهایتان را حرفه‌ای‌تر و زیباتر کنند. یادتان باشد در هنگام خرید هریک از اینها به شکل وسیله دقت کنید. به‌عبارت دیگر، بهتر است به‌سراغ خرید لیوان‌هایی بروید که اگر روزی شکستند و از تعدادشان کم شد، اضافه‌کردن به آنها و تکمیل مجدد یک دست، شدنی باشد. لیوان‌هایی با شکل و شمایل معمولی (که در بازار نمونه‌های مختلف‌شان پیدا می‌شود) شما را از دلهره ناقص‌شدن دست لیوان‌ها دور می‌کند.نگاهی حرفه‌ای به مقولهٔ خرید و انتخاب ظروف مخصوص نوشیدنی هم باعث می‌شود آشپزخانه‌ای حرفه‌ای داشته باشید و در هنگام پذیرایی راحت‌تر باشید. پس حتما به خرید چند دست سرویس متنوع برای مقاصد خاص فکر کنید.

یخچال و فریزر

در کنار یک طیف طولانی از انواع وسایل آشپزخانه عروس، یخچال یکی از پر مصرف‌ترین وسایل آشپزخانه است. و اگر به دنبال یکی از آنهایی هستید که بابت هزینه‌ای که به شما ارائه می‌دهد بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد باید به بررسی و مقایسه انواع یخچال‌ها و فریزرها (دوقلو؛ در فرانسوی، ساید بای ساید)، انواع برندها و کارایی‌ و ویژگی‌های موجود در یخچال و فریزرهای موجود بپردازید. یخچال و فریزر سرویس بلور آشپزخانه نیست که بتوان و حتی لازم باشد چند سال دیگر آن را عوش کنید. یخچال و فریزر یکی از انواع وسایل آشپزخانه عروس می‌باشد که تا مدت‌ها وفادار به شما بوده و بدون هیچ هزینه‌ای در کنار شما خواهد بود.

وسایل مختلف سِرو و پذیرایی

وسایل سرو، در ظاهر، مهم به نظر نمی‌رسند. هرکس هم نظر و ایده‌ای درباره آنها دارد. پس فراهم‌کردن و خریدشان تاحدی سلیقه‌ای است. منظور از وسایل سرو و پذیرایی، هر نوع وسیله‌ای است که می‌تواند پذیرایی از دیگران را ساده‌تر کند؛ مثلا قاشق‌های بزرگ با سری عمیق و گرد برای گذاشتن بستنی در ظرف دیگران، کارد برای بُرش کیک و یا هر چیز دیگری که در مسیر پذیرایی‌کردن و کشیدن غذاها و دسرهای مختلف به کمک‌تان می‌آید. اگر بخواهیم از میان وسایل مختلف سرو و پذیرایی به مهم‌ترین‌ها اشاره کنیم، باید یادی از کاسه‌های کوچک کنیم. کاسه‌های کوچک در هنگام پذیرایی از دیگران بسیار مفیدند. پس تعدادی از آنها را برای آشپزخانه‌تان بخرید. خرید سرویسی یک‌پارچه از ظروف مختلف فکر بسیار خوبی است. اگر هم در سرویس ظرف‌هایتان جای کاسه خالی است، آن را جداگانه بخرید.

گاز

شما هر چندتا فر، توستر، مایکروویو هم داشته باشید گاز نیز باید داشته باشید. بدون گاز آشپزخانه، آشپزخانه نیست چرا که امکان پخت غذا وجود ندارد. بدون گاز شما نیاز به صدها لوازم دیگر خواهید داشت تا تنها یک غذا ساده بپزید. در آشپزخانه شما تکمیل‌ترین لوازم آشپزخانه مدرن و جدید و بهترین سرویس بلور آشپزخانه نیز وجود داشته باشد، بدون گاز تنها فروشگاه لوازم خانگی خواهد بود. فرقی ندارد گاز شما چند شعله باشد و چه شکل و اندازه‌ای داشته باشد، حتی لازم نیست حتما فر داشته باشد. در حد امکان بهترین و کارامدترین گاز را انتخاب کنید، اما همین که شعله‌ای در اختیار شما قرار دهد که آشپزی کنید نیز این بخش حیاتی از آشپزخانه خود را تامین کرده‌اید.

ماشین ظرفشویی

پس از یک شب طولانی پخت و پز و تمیز کردن، چه کسی می‌خواهد ظرف‌ها را بشوید؟ اگر در یک ماشین ظرفشویی سالم و قوی سرمایه گذاری کنید آشپزی و آشپزخانه همیشه برای شما جذاب خواهد بود. خرید ماشین ظرفشویی برای ذوج‌هایی که هر دو شاغل می‌باشند و خانواده‌های بچه‌دار ضروری است شاید حتی به اندازه گاز و یخچال و فریزر. تفاوت قیمت ماشین ظرفشویی کوچک و بزرگ به گونه‌ای است که خرید ماشین ظرفشویی بزرگ به صرفه‌تر است. تنها اگر بودجه به شدت محدودی دارید و یا فضای کافی برای ماشین ظرفشویی بزرگ ندارید به سراغ خرید ماشین ظرفشویی کوچک باشید.

ابزارهای پخت‌وپز

ابزارهای پخت‌وپز طیف وسیعی از لوازم ضروری آشپزخانه را تشکیل می‌دهند. شاید فیلم پخت‌وپز با بازی قابلمه در نقش نخست کلید بخورد، اما از چاقوها، رنده، آبکش تا انواع وسایل دیگر در این میان حضور مثبت دارند. اگر در حال تدارک وسایل ضروری آشپزخانه عروس هستید، باید به‌دنبال لوازم کاربردی باشید. این را هم بدانید که بعضی از وسایلی که به نظر می‌آید کاربرد چندانی ندارند، گاهی‌اوقات به کمک‌تان خواهند آمد. مثلا وسیله‌ای مانند برش‌‌زن پیتزا را در نظر بگیرید: این وسیله شاید در فهرست لوازم ضروری جایی به خود اختصاص ندهد، اما حضورش می‌تواند بسیار مفید و مناسب باشد. پس به کاربردی‌بودن اشیا و وسایل دقت زیادی داشته باشید.

قابلمه‌ها

قابلمه‌ها و ابزارهایی که برای پخت غذا در فر می‌خرید هم باید طراحی، شکل و کیفیت مناسبی داشته باشند. مثلا در خرید لوازمی که با پختن سروکار دارند، حتما به جنس توجه کنید. نباید ماده‌ای شیمیایی در پوشش وسایل باشد؛ مثلا اگر روکش نامناسبی روی قابلمه‌ها وجود داشته باشد، اوضاع چندان خوب نخواهد بود. در این صورت، امکان دارد که مادهٔ شیمیایی با مواد غذایی در حین پختن ترکیب بدهد و سلامت‌تان را به خطر بیندازد.

لوازم نگهدارنده و فریزری

یکی از مهم‌ترین وسایل ضروری آشپزخانه همان ظروفی هستند که برای نگهداری مواد غذایی مختلف در یخچال و فریزر می‌خرید. برای نگه‌داشتن مواد غذایی مختلف، به خرید لوازمی دردار با جنس و طراحی مناسب نیاز دارید. بهتر است که در هنگام خرید به‌سراغ ظروفی از جنس سیلیکون بروید. انتخاب این جنس نسبت به شیشه و پلاستیک‌های عادی بهتر است. ظروف شیشه‌ای که اصلا گزینه‌های خوبی نیستند، به‌ویژه زمانی که قرار است مواد غذایی را داخل فریزر نگهداری کنید. ظروف شیشه‌ای با گرم‌ و سرد شدن می‌شکنند. ظرف‌ها و بطری‌های دردار می‌توانند غذاها را سالم نگه دارند و مانع از پخش بوی مواد مختلف داخل یخچال فریزر شوند؛ ضمن اینکه نظم و ترتیب خوبی هم به وجود می‌آورند. مدت ماندگاری مواد مختلف در ظروف نگهدارنده بیشتر می‌شود.

وسایل برقی

بحث درباره وسایل برقی ضروری آشپزخانه بسیار حساس و پیچیده است. افراد نیازها و سلیقه‌های مختلفی در هنگام آشپزی و آماده‌سازی غذاها دارند: برخی با اینکه تمام کارها را با دست‌هایشان انجام بدهند، مشکلی ندارند؛ برخی هم دوست دارند که همه‌چیز را به وسایل برقی بسپارند. البته دیدگاه ما به دستهٔ دوم شباهت بیشتری دارد.شاید به نظر نیاید، اما هرقدر که ابزارهای برقیِ کاربردیِ بیشتری در اختیارتان باشد، آشپزی هم خوشایندتر و سریع‌تر پیش می‌رود. البته بودجهٔ خرید هم موضوعی است که نمی‌توان نادیده گرفت؛ ولی گاهی‌‌اوقات درصورتی‌که ‌بودجه‌تان راه بدهد، بهتر است به خرید بعضی وسایل فکر کنید و آنها را بخرید. اگر کالایی خوب و باکیفیت بخرید، تا سالیانِ سال، آن را خواهید داشت.

به روزرسانی آشپزخانه پروژه بزرگی است که به تصمیم گیری‌های زیادی نیاز دارد خصوصاً در مورد لوازم اصلی. شما باید لوازم آشپزخانه مورد نیاز خود، ویژگی هایی که به نفع سبک زندگی شما است و سبکی را که به سلیقه شما جلب کند، شناسایی کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم گیری مهم، کمی وقت بگذارید تا گزینه‌های خود را بررسی کنید. انجام این کار به شما امکان می‌دهد آشپزخانه رویایی خود را تجسم کنید و با اطلاعاتی که برای زنده کردن آشپزخانه رویایی خود نیاز داری ، شما را آماده می‌کند. این کار برای انتخاب ترکیب رنگ وسایل آشپزخانه عروس و انتخاب بهترین ابزارآلات آشپزخانه عروس ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *